Projekt Respect For Tape to hołd oddany kasecie magnetofonowej – nośniku przechowującym nie tylko muzykę, ale również piękne wspomnienia.

Pomysłodawcą i twórcą projektu Respect For Tape jest Jakub Grędziu Gręda, kolekcjoner rap taśm i tancerz. Jako pierwszy Polak w historii wygrał Mistrzostwa Świata w kategorii hip hop dance do 11 lat i reprezentował nasz kraj podczas Konkursu Eurowizji Dla Młodych Tancerzy w Amsterdamie! Człowiek-zajawka, nieodłącznie związany z kulturą Hip-Hop od lat 90. Teraz postanowił stworzyć projekt muzyczny o tematyce kaset magnetofonowych, do którego zaprosił głównie oldschoolowych raperów, DJów i producentów, którzy w większości wydali swoje albumy na kasetach magnetofonowych.

Ktoś powie, że to jedynie kilkadziesiąt metrów taśmy zawiniętej w kawałku plastiku, jednak dla wielu to coś znacznie więcej. Dzięki kasecie upływ lat jest jedynie pozorny – wraz z wciśnięciem przycisku PLAY, słuchacz może przenieść się w dowolną czasoprzestrzeń przy dźwiękach głębokiego basu i rytmicznych werbli.

Respect For Tape stworzono z czystej zajawki i kolekcjonerskiej pasji przez osoby, w których nieustannie tli się młodzieńczy zapał. Główną ideą inicjatywy jest powrót do lat 90-tych, kiedy miłośnicy rapu ubrani w baggy przemierzali pewnym krokiem osiedle, słuchając boombapowych brzmień zza oceanu i pierwszych nagrywek lokalnych emcees płynących z bateriożernych walkmanów. Tak właśnie kształtowały się muzyczne gusta młodych słuchaczy w czasach konsoli Pegasus i gumy Turbo.

Jeśli dorastałeś na przełomie wieków, w złotej erze Hip-Hopu, przenośny odtwarzacz był Twoim nieodłącznym kompanem w podróży, ołówek służył Ci do przewijania ulubionych albumów przegrywanych na wysłużonym kaseciaku lub po prostu kochasz rap i całą hiphopową kulturę, to musisz szanować kasety! Respect For Tape jest skierowany do Ciebie!